Buzda Enerji Depolama (BED) Nedir ?

Elektrik enerjisinin ucuz olduğu zamanlarda buz yapılıp depolanmasına ve ihtiyaç olduğunda kullanılmasına BED (Buzda Enerji Depolama) denir.

Soğuk üretmek ısı üretmeye oranla hem yatırım hem de işletme açısından daha pahalı ve zor olan bir süreçtir. Soğutma grupları da ısıtma sistemlerine oranla daha karmaşık ve daha çok bakım isteyen sistemlerdir. Bu nedenle soğutmanın en ucuz enerji ile ve en yüksek verimle gerçekleştirilmesi bugünün enerji, çevre, ekonomi üçgeninde büyük önem taşımaktadır.

Ülkemizde elektrik enerjisi satışlarında uygulanmakta olan üçlü tarifeye göre satış sisteminde, gün 06:00–17:00 (Gündüz), 17:00 – 22:00 (Puant) ve 22:00 – 06:00 (Gece) olarak üç zaman dilimine ayrılmış ve her zaman dilimine ait elektrik birim satış fiyatı TL / kW-h olarak tespit edilmiştir. Elektrik enerjisine olan talebe göre belirlenen birim fiyatlar her üç zaman diliminde de birbirinden farklılıklar göstermektedir. En ucuz elektrik enerjisi birim fiyatı 22:00 – 06:00 arasında olup, 17:00 – 22:00 arasındaki en pahalı fiyattan %75 – %80 civarında daha ucuzudur. Elektrik enerjisi birim fiyatlarındaki bu fark 22:00 – 06:00 arasında buz üreterek, soğuğu depolamayı ve 17:00 – 22:00 arasında tüketmeyi ekonomik bir tercih haline getirmektedir.

Özellikle binaların konfor soğutmasında pik yükler gündüz saatlerine denk geldiği için daha pahalı elektrik tarifelerinin uygulandığı zaman dilimleri ile örtüşmekte, bu durum da işletme maliyetinin daha da artmasına neden olmaktadır. Ayrıca soğutma yüklerinin en çok olduğu gündüz saatlerinde dış ortam sıcaklığı da yüksek olduğu için soğutma gruplarının verimi de düşmektedir.

Bu noktadan hareketle, soğutmayı her yönü ile en uygun bir zaman dilimi içersinde gerçekleştirerek talebin arttığı zaman dilimine kadar saklanması en akılcı çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Özetle; soğuğun gece saatlerinde, elektrik enerjisi satış fiyatlarının , üçlü tarifede en düşük olduğu 22:00 – 06:00 arasında üretilerek, talebin arttığı gündüz saatlerinde kullanılmak üzere buzda depolanması işletme ekonomisi açısından en uygun yöntemdir

Suyun hem özgül ağırlığının hem de buzun gizli ısısının yüksek olması nedeni ile soğuğun buzda depolanması da enerji depolama sistemleri arasında en emniyetli, bakımı ve işletimi kolay, ucuz bir sistem olarak tercih edilmektedir.

Buzda enerji depolama (BED) sisteminin gerekçesi ve amacı bu şekilde özetlenebilse de buzda enerji depolanması başlı başına özel bir teknoloji ve tasarım becerisi gerektirmektedir.

Buzda Enerji Depolama

AVANTAJLARI VE FAYDALARI NELERDİR?

Elektrik kesintilerinde, sadece sisteminizdeki pompalarınızı jeneratörden besleyerek kesintisiz soğutma yapabilirisiniz. Yedek soğutma grubu görevi görür.

Daha küçük bir soğutma grubu ile çalıştığından ilk yatırım maliyetiniz azalır.

Gece depolama yapılması durumunda dış hava sıcaklıklarından dolayı soğutma gruplarınız daha verimli çalışır ve daha az enerji tüketirler.

Buzda Enerji Depolama

ELEKTRİK TARİFE AVANTAJI NEDİR?

Dünya’da hemen hemen tüm elektrik santrallerinin ortak sorunu; gece saatlerinde tüketimin az olması, buna karşılık üretimin durdurulamamasıdır. Bu soruna çözüm olarak, çoklu elektrik tarifesi seçeneği ile gece (veya elektrik tüketiminin az olduğu zamanlarda) elektrik fiyatları düşük tutularak tüketimin geceye kayması teşvik edilmektedir. Ülkemizde de bu seçenek mevcuttur. Gece (22:00 ile 06:00 arası) elektrik %76 daha ucuzdur. (Kaynak : TEDAŞ 2014 Elektrik tarifeleri, tedas.gov.tr)

Buzda Enerji Depolama

BU SİSTEM MEVCUT BİNALARDA UYGULANABİLİR Mİ?

Bu sorunun cevabı çoğunlukla evettir. Mevcut su soğutma gruplarınız ve sisteminiz uzman ekibimiz tarafından incelendikten sonra bu sorunun cevabı tarafınıza bildirilir. Mevcut soğutma gruplarınızı değerlendirerek daha düşük bir yatırım maliyeti ile tasarruf yapmaya başlayabilirsiniz.
buzda-enerji-depolama-paichart

Enerji Maliyetlerini Düşürür

Enerji Tüketimini Düşürür

Enerji Santrallerinin Yükünü Düşürür

    Bilgi ve Teklif

    Her türlü görüş öneri istekleriniz için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.